Text Size

Awards

 

 

JB AWARDS

 

Awards handed out at the Annual Christmas Party 25th November 2017.

 

ATTENDANCE:  These attendance awards are made on the basis of the attendance register that is marked off each week as a skater checks in for lessons at the front office.  (Taken over the period of our financial year October 2016 to September 2017).

 

Aadam Gafieldien

 

Aalia Coetzee

 

Azrah Gallie

 

Charlotte Burger

 

Cheyenne Li Hendricks

 

Ciana-Leigh Hendricks

 

Cleo Harris

 

Fayth Saaiman

 

Harlee Levitt

 

Jayden Oliver

 

Jemma Lampel

 

Jenna Everett

 

Jenna Rose Balfour

 

Jodien Davids

 

Jody Solomons

 

Kahlan Cairney

 

Keelyn Davis

 

Logan Mento

 

Mpho Rambau

 

Natalie Jasson

 

Rendani Khangala

 

Saskia Mathee

 

Seth Pienaar

 

Skyler Cox

 

Tamarah Serfontein

 

Zaahid Arendse

 

Zara-lee Jones

 

 

 

100% ATTENDANCE:  These attendance awards are made on the basis of the attendance register that is marked off each week as a skater checks in for lessons at the front office.  (Taken over the period of our financial year October 2016 to September 2017).

 

The following skaters need special mention as they have attended 36 out of a possible 36 Saturdays.

 

Anastatia Saaiman

 

Caylie Jane Du Plessis

 

Courtney Steyn

 

Hadassah Holster

 

Jade Jarvis

 

Kiera Slade

 

Leah Van Der Mescht

 

Natasha Faasen

 

Nicholas Frost

 

Niyaz Abrahams

 

 

 

JB ACHIEVEMENT AWARD:  Those who have achieved in our Grades and Intermediate and Stroking classes throughout the year and are based on the number of tests passed.

 

 

 

BRONZE award for 3 test passes:

 

Calista De Villiers

 

Caylie Jane Du Plessis

 

Chadley Van Der Vent

 

Chanelle van Zyl

 

Charlotte Burger

 

Donna Hinson

 

Ella Hawkes

 

Lenka Bronn

 

Michael Morgan

 

Mpho Rambau

 

Saskia Mathee

 

Teagan Botha

 

Zara-lee Jones

 

 

 

SILVER award for 4 test passes:

 

Cleo Harris

 

Jemma Lampel

 

Nicholas Frost

 

 

 

GOLD award for 5 or more test passes:

 

          None

 

 

 

 

COMPLETED THE JUNIOR BLADES COURSE:  Certificates awarded to the members who have completed the Junior Blades grades and the stroking classes:

 

Warren Batt

 

Ella Hawkes

 

Donna Hinson

 

Ashley Bernard

 

 

 

STEPPING STONES:  Merit certificates awarded to our Junior Blades skaters who were selected to take part in SAFSA's Stepping Stones program.

 

Phase 1 & 2 handed out at 2016 awards ceremony.

 

 

 

NATIONAL ACHIEVEMENTS:  Those skaters who are members of JB and who have qualified for their first national qualification or a further qualification:

 

JUVENILE GIRLS

 

Zara-Lee Jones

 

JUVENILE BOYS  

 

PRE-NOVICE GIRLS

 

PRE-NOVICE BOYS

 

NOVICE GIRLS

 

Eloïse Papka

 

Marion Papka

 

NOVICE BOYS

 

JUNIOR LADIES

 

JUNIOR MEN

 

SENIOR LADIES

 

SENIOR MEN

 

 

 

NOVICE SYNCHRO

 

Ashley Bernard

 

Tegan van der Mescht

 

Warren Batt

 

JUNIOR SYNCHRO

 

Bianca Hill

 

SENIOR SYNCHRO

 

Malaika Jumah

 

INTERNATIONAL ACHIEVEMENTS:  Those skaters who are members of JB and who have been selected and who have skated overseas this year, representing their country:

 

SOLO

 

Cubs Girls

 

Ella Hawkes – Rooster Cup, France

 

Novice Girls

 

Marion Papka - NRW Trophy, Germany

 

Marion Papka - Santa Claus Cup, Budapest

 

Marion Papka - Rooster Cup, France

 

Junior Men

 

Evan Wrensch - Junior Grand Prix, Latvia

 

Matthew Samuels – Junior Grand Prix, Germany

 

Matthew Samuels – FBMA Trophy, Abu Dhabi

 

Matthew Samuels - Junior Worlds, Taiwan

 

Senior Ladies

 

 

 

SYNCHRO

 

Novice –

 

Juniors

 

Senior

 

 

 

COACHES These probationary coaches have achieved their Level 1 Club Coaches status. Congratulations!

 

 

 

SPECIAL SERVICE AWARDS - 2017

 

For volunteering and assisting with JB synchro team

 

Chante van der Mescht

 

For volunteering and assisting at JB Club

 

Caitlin Jordan

 

Tegan van der Mescht

 

Warren Batt

 

 

 

END OF YEAR SPECIAL AWARDS 2017

 

Most improved girl

:

Ashley Bernard

Most improved boy

:

-

Most promising girl

:

Leah van der Mescht

Most promising boy

:

-

Ice Capades girl achiever

:

Marion Papka

Ice Capades boy achiever

:

Evan Wrensch

Sportsmanship award

:

Kim Falconer

Special Service to the club

:

Jason Heuvel

Musical Chairs - Coach

:

Nicole Rudolph

   

 

This website is protected by RSFirewall!, the firewall solution for Joomla!